Kapat
Kiraz Fidanı Çeşitleri

Kiraz Fidanı Çeşitleri

Kiraz Fidanı Fiyatları ve Satışı
 
Ülkemizde en çok yetiştirilen meyve türleri arasında yer alan Kiraz belirli kurallara uyulduğu takdirde son derece verimlidir. Gülgiller familyasının aile üyeleri arasında yer alan kiraz Kuzeydoğu Anadolu ve Giresun’da doğal olarak bulunur. Verimli bir meyve ağacıdır ve fidan dikimi konusunda hem doğru toprağın hem de doğru mevsimin belirlenmesi gerekir. Yetiştiriciliğinde ülkemizin farklı şehirleri arasında yer alan fiziki koşullar nedeni ile gerekli olgunluğa ulaşması için 1 – 1,5 aylık farlılıklar yaşanabilmektedir. Yine de ülkemizin pek çok şehrinde çok kaliteli kiraz üretilmekte olup dış ticaret rakamlarında bu meyvenin önemli bir payı bulunmaktadır. 
 
Yazının devamı için sayfa altına bakınız...

Sonuçları Filtrele

Fiyat (TL)
-

Kategoriler

Haberler

Blog

15 sonuçtan 1 ile 15 arası görüntüleniyor.
15 sonuçtan 1 ile 15 arası görüntüleniyor.
Kiraz fidanı dikimi için en uygun olan dönem kesinlikle ağaçların yaprak dökmeye başladığı sonbahar ile ağaçlara su yürümeye başladığı ilkbahar mevsimi arasıdır. Yani öncelikli olarak Aralık ve Ocak ayları tercih edilmekle beraber ağaçlara suyun yürüdüğü döneme kadar dikim yapılabilmektedir. Aralık ayının önerilme nedeni bu mevsimde kar yağışları sayesinde toprağın çok daha iyi şekilde suyu çekmesi ve bunun da dikilen kiraz fidanının köklerinin ihtiyaç duyduğu yoğun suyu karşılamasıdır. Kiraz fidanı dikilmeden önce kökleri kontrol edilmeli ve hasar gören kökler varsa bunlar temizlenmelidir. Yine bu amaç için özel olarak hazırlanan ilaçlı suyla kök hastalıklarına karşı koruma sağlanabilir. 
 
Uzun süreli ekilmeyen topraklarda toprak patlatılmalı ve çok derin sürülerek havalandırılmalıdır. Bu toprağın yaz sonuna kadar bekletilmesi toprağın verimini arttıracaktır. Daha önce ekilen bir toprak söz konusu ise bu durumda toprağın sürülmesi için ilkbahar ve yaz mevsimi tercih edilmelidir. Yine toprağın ekim öncesi gübrelenerek zenginleştirilmesi fidanların daha iyi yetişmesi açısından tavsiye edilmektedir. Uygun toprak ve mevsim seçimi gerçekleştirildikten sonra aşı noktası toprağın en az 5 santim üzerinde olacak şekilde dikilir ve dikim aşamasından sonra 20 litre kadar can suyu verilmesi önerilir. Bu ilk sulamadan sonra alacağınız kiraz meyvesinin hem miktarını hem de kalitesini etkileyecek önemli faktörlerden biri de kontrollü sulamadır. Özellikle de ilk 2 yıllık zaman dilimi içinde kiraz fidanının su ihtiyacı eksiksiz olarak karşılanmalıdır.
Destek

7x24 Müşteri Hizmetleri

İade Garantisi

14 Gün koşulsuz iade

Güvenli Alışveriş

256 BIT RapidSSL

yalovasufidan.com © 2024 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır

WhatsApp ile Hemen Ulaş!