Kategoriler
 

Nergis Çiçeği ithal Narcissus makreme Saksıda 12 Adet Soğanlı

Ürün Kodu:fhgSpt68

Stok Durumu:Stok Tükendi

KDV Dahil: 0,00 TL

Nergis Çiçeği ithal Narcissus makreme Saksıda 12 Adet Soğanlı bitki soğanlı bitkiler her sene çoğalırlar

 

RESİMLERİN HEPSİ SİZE GELECEK İTHAL NERGİS ÇİÇEĞİ'NİN ORJİNAL RESMİDİR

Vatanı Anadolu’dur. Zambakgiller familyasından soğanlı bir çiçek olan nergisin yaprakları yeşil ve şerit şeklindedir. Çiçekleri uzunca bir sap üzerinde birkaç tane bir arada bulunur. Çiçekleri beyaz açık sarı veya koyu sarı renklidir. Katmerli veya yalınkat çiçekli çeşitleri vardır. Kendisine has güzel bir kokuya sahiptir. Bahçe ve parklar ile oda ve salonların süslenmesinde, kesme çiçekçilikte kullanılır. Halkımız bu çiçeğe (zerren) adını vermiştir.

Çeşitleri

Sarı trompet nergisleri : Çiçekleri iri ve çok gösterişlidir. Taç yaprakları büyüktür. Katmerli ve katmersiz çeşitleri vardır. Kokuları yoktur. Kesme çiçek olarak yetiştirilir. En önemli çeşitleri golden harvest, muzic hail, mount hood’dır.

Buket veya şair nergisleri: Bahçelerde kesme çiçek için yetiştirilir. Sapları üzerinde 3-5 çiçek bulunur. Çiçekler katmerli veya katmersiz olur. Gayet güzel kokuludurlar.

Geranium: Taç yaprakları beyaz, ortadaki taç yaprağı turuncudur. Güzel kokuludur.

Yellow cheer fulness : Sarı taçlı yapraklı güzel kokulu, katmerli bir nergis çeşididir.

Janquille nergisleri : Küçük çiçekleri limon sarısı renginde gayet güzel kokuludur. Bahçelerde kesme çiçek için yetiştirilir.

Nergis Yetiştirilmesi

Nergis ençok humuslu - kumlu - tınlı toprakları olduğu gibi işlenir, gübrelenir ve hazırlanır.

Küçük nergis soğanları; eylül - ekim aylarında bahçede hazırlanan küçük parsellere 15-20 cm. aralıklarla hazırlanan ve büyüklüğünün 3-4 misli derinliğinde dikilir. Dikiminden sonra kışı soğuk geçen yerlerde parselin üzerinde samanlı gübre yaymak faydalıdır.

Nergisler ilkbaharın müjdecisidirler. İyi havalarda şubat - mart aylarında çiçek açarlar. Kesme çiçek yetiştirenler bu esnada çiçekleri kesip demet hâlinde piyasaya çıkarırlar. Nergisler çiçek açıp geçtikten sonra yaprakları kurur. Haziran - temmuz aylarında soğanlar topraktan çıkarılır. Üzerleri iyice temizlendikten sonra kurutulur ve dikilecekleri zamana kadar muhafaza edilir. Çiçek açan bir nergis soğanı 5-10 tane kadar yavru soğan verir. Dikimde bu yavru soğanlar kullanılır.

Nergis Çiçeği Yetiştiriciliği

Nergis Çiçeği Yetiştiriciliği

Nergis Çiçeği Yetiştiriciliği

Nergis Çiçeği Yetiştiriciliği

Baharın yaklaşması ile bahçeler yavaş yavaş renklenmeye başladı. Bahçelerin sarı çiçekleri nergisler de, baharda bahçenize renk katan çiçekler arasında yer alıyor.

Nergis çiçeği nasıl bir çiçektir?

Soğanlı bir Akdeniz bitkisidir. Nergis çiçekleri süs bitkisi olarak yetiştirilir. Bu çiçeklerin boyları 15 – 50 cm arasında değişir. İlk baharda yaydıkları güzel koku ile, baharı müjdelerler. Bahar ayında çiçek verirler. Çiçekleri genelde sarı ve beyaz renktedir. Her sapında birden fazla çiçek bulunur. Çiçeklerin ortasında bir taç bulunur. Fulya, beyaz nergis ve zerren gibi çeşitleri vardır.

Nergis çiçeğine nasıl bakılır?

Nergis çiçeği soğanları ile üretilir. Organik maddelerce zengin, nemli ve kumlu topraklarda yetiştirilmesi gerekmektedir. Güneş ve yarı gölge alanları severler. Çiçekleri solduktan sonra nergisler kesilmemelidir. Dinlenme dönemlerinde kuru ortamlarda bekletmeniz gerekir. Bekleme dönemindeki nergisleri sulamalısınız.

 
Nergis Çiçeği ithal Narcissus makreme Saksıda


Ad Soyad


Telefon Numarası


Email Adresi


Detaylar


yalovasufidan.com © 2019 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret sistemi ile hazırlanmıştır