Kategoriler

Hava Bitkisi Çeşitleri ithal Airplant Tillandsia

KDV Dahil: 34,00 TL

Hava Bitkisi Çeşitleri ithal Hava Bitkisi Çeşitleri ithal Airplant Tillandsia 5-10 Cm Boyunda 

DİKKAT hangi hava bitkisini istediğinizi sipariş esnasında ekranda belirecek  'sipariş notunuz' yazan yere yada sitemizin sağ alt köşesinde bulunan 'mesaj bırakın' yazan yere belirtiniz belirtmezseniz herhangi birini göndeririz kabul etmek zorunda kalırsınız 

bu bitkilerin kökleri açıktadır, hava bitkisini eğer klimalı yada sobalı bir odaya koyarsanız hergün fıs fıs ile yapraklarına su veriniz ancak nemli bir yere koyarsanız 3 günde bir fısfıs ile su vermeniz yeterlidir

Bu yazıda Airplant (İng. hava bitkisi) (diğer yaygın adları: Tillandsia, Air plant, Tillys, Spanish moss, Ball moss) bakımının inceliklerine değineceğiz. Hem hiç beslememiş olanlar hem de ilk kez deneyecekler için yararlı bir takım bilgileri paylaşacağım. Airplant oldukça farklı ve bakımı keyifli bir bitki. Çok fazla türü olduğundan bitki koleksiyonerliği alanında da sevilen canlılardan. Aynı zamanda bitkilerle haşır neşir olmayanlara da tavsiye edebileceğim bir tür.

Temel özellikler

Airplant denildiğinde aslında Meksika, Orta ve Güney Amerika’ya özgü, yaklaşık 630 farklı bitki türünü kapsayan,Tillandsia cinsinden söz ediyoruz. Türkiye’de çiçekçilerin bir çoğu bu tür adına aşinalar dolasıyla arama yaparken bu adla da sorabilirsiniz.

Bu bitkilerin dünya üzerinde popülerlik kazanmasına neden olan en önemli özellikleri yaşamak için toprağa ihtiyaç duymamaları ve yaşamlarını diğer bitkilerin üzerinde geçirmeleri. Botanikde bu tip bitkilere (örn. Orkideler) epifit (epiphytic) bitkiler adı veriliyor. Epifit bitkiler sanılanın aksine parazit değiller. Üzerlerinde yaşadıkları bitkiyi sadece konak olarak kullanıyorlar.

Tillandisalar köklerini sadece diğer bitkilere tutunmak için kullanıyorlar. Yaşam için gerekli nemi ve besinleri yaprakları ile alıyorlar. Bu nedenle airplant beslemek için bir saksıya ihtiyacınız yok. Hatta isterseniz evcil hayvan niyetine ara sıra gezintiye de çıkarabilirsiniz!

Alışık olmadığımız bir beslenme biçimi: Trikomlar

Trikomlar. Kaynak: Newyork Bromeliad Topluluğu

Trikomlar. Kaynak: Newyork Bromeliad Topluluğu

Tillandsialar suyu kökleri ile almazlar, yapraklarındaki trikom adı verilen tüycükler yoluyla yağmur yağdığında nemi ve besinleri yakalarlar. Trikomlar kompleks bir yapıya sahiptir. Bitkinin cinsine, bulunduğunu konuma ve atmosfere göre çeşitli yapısal değişiklikler gösterirler. Özellikle kurak alanlarda yaşayan airplantlar ile (xeropythes) sulak alanlarda yaşayanların (mezopythes) trikomları birbirinden çok farklıdır. (Burada daha fazla teknik detaya girip kimi okuyucuları sıkmak istemediğimden trikomların detaylarını başka bir yazıya erteliyorum.Temel olarak bitkinin köklerinin sadece tutunmak için olduğunu ve besinin yapraklarla alındığının bilinmesi yeterlidir.)

Çiçekler ve büyüme döngüsü

Çiçeklerin ömrü ve açma zamanı türe göre değişiklik gösterir. Doğal ortamlarında tohumların yağmur ile saçılıp gitmemesi için kuru sezonda çiçek açarlar. Evde bakılan Tillandsialarda doğal ortamın iklim özellikleri olmadığı için ne zaman çiçek açacaklarını kestirmek güçtür. Tillandsialar diğer Bromeliadlar gibi bir kez çiçek açıp hayata veda eder (monocarpic) fakat bu çiçeğin kurumasının ardından hemen gerçekleşen bir ölüm değildir. Bitki ölmeden önce bir veya daha fazla yavru verir. Yavrular yeterli olgunluğa erişince anne çiçek ölür. Annenin ölmesi yavaş bir süreçte olur.

Bakımı

Sulama ve kurutma

Tillandsiaların temel ölüm nedeni sulama konusundaki bilgisizliktir. Sulama bu bitkiler için en önemli yaşam faktörüdür ve birkaç farklı şekilde uygulanabilir: Su püskürtme ideal bir yöntem değildir fakat bitkiyi taşımanızın mümkün olmadığı durumlarda kullanılabilir. Eğer bitkiniz sulak bir bölgeye ait bir türse (bunların yaprakları daha yumuşak olur) su fısfıslama hemen hergün yapılmalıdır. Kurak tip tillandsialar için (daha sert yapraklar ve daha soluk renkler) su püskürtme  birkaç günde bir yapılabilir. Püskürtme yapıldığında bitkinin (varsa çiçeği hariç) her bölgesine yapılmalı ve bitki tamamen ıslanmalıdır. Yıkama özellikle bitkiniz çiçekliyse ve suya batırma ihtimaliniz yoksa ideal bir sulama yöntemidir. Bitkiyi elinizde ya da bir kapta musluğun altında her yeri ıslanana dek bir süre yıkayabilirsiniz.

Venezulla'da elektirik tellerine tutunmuş Tillandsia recurvata ve diğer Bromeliadlar. Fotoğraf: Fev

Venezulla’da elektirik tellerine tutunmuş Tillandsia recurvata ve diğer Bromeliadlar. Fotoğraf: Fev

Suya batırma sık kullanılan bir yöntemdir ve daha az aralıklarla yapıldığından zaman açısından ekonomiktir.  Bu tipte sulama en az iki üç haftada bitkiyi su dolu bir kaba batırma şeklinde gerçekleşir. Bitkinin tamamı bir kaptaki suda bir kaç saat (iki saat ideal bir süre) bekletilir. Ardından bitkiyi ters tutup sallayarak yapraklar arasındaki damlaların düşmesi (aksi halde suyun olduğu bölge kısa sürede çürür) ve en fazla dört saat içinde kurumasını sağlamalısınız. Bitkinin suda çok fazla beklemesi ve kuruma süresinin çok uzun olması sağlıksızdır. Kurumayı hızlandırmanın en iyi yolu bitkiyi açık havada tutmaktır. Kuruma kesinlikle doğal yollarla olmalı (saç kurutma makinası kullanmak çılgıncadır) ve 1 saatten kısa da olmamalıdır.

Sulamanın sabah saatlerinde yapılması en uygunudur böylece bitki öğle sıcaklıklarıyla rahatça kurur. Geceleri ve çok soğuk havalarda sulama yapılmamalı, yazları sık kışları daha az aralıklarla yapılmalıdır. Eğer bitki iç mekanda klimalı ve ısıtıcılı bir ortamda ise sulama günde bir defaya kadar sıklaşabilir. Bitki sulama aralarında kuruduğu sürece fazla sulama sıklığı zarar vermez.

Sulayıp sulamamak konusunda emin olamadığınızda dış yapraklardan birini çekin. Yaprak kolayca geliyorsa suya ihtiyacı yoktur, yaprak sıkıysa vardır. Bu yöntemi abartırsanız sonunda sulayacak bir bitkiniz de kalmayabilir. Bunun yerine gözleme başvurmak daha sağlıklıdır. Susuz bitkilerin yaprakları kıvrılır, buruşur ve belirgin bir kuruluk gösterirler.

Sulama için dinlenmiş musluk suyu, içme suyu ya da akvaryum suyu kullanabilirsiniz. Eğer içme suyunuz çok sert ise sudaki kireç trikomlara zarar verir bu yüzden sürekli olarak musluk suyunun altına tutmak zararlı olabilir.

NOT: Tillandsianız çiçek açtığında sularken çiçeğini suyun dışında tutmalısınız.

Tillandsia pruinosa. http://www.plante-carnivore.fr/

Tillandsia pruinosa. http://www.plante-carnivore.fr/

Sıcaklık

Tillandsia iç mekanda ya da çok soğuk olmayan iklimlerdeki bölgelerde dışarıda beslenebilir. 10°C – 35°C arasındaki sıcaklıklar uygun. Geceleri biraz daha serini seviyorlar. Ben genellikle balkonda (İstanbul) bakıyorum. Kışın havalar çok soğumaya başlayınca içeri alıyorum. Çeşitli denemelerden sonra çoğunun soğuğa dayanıklı olduklarını söyleyebilirim ama yine de buz tutan havalar da bu riski almamak yerinde olur çünkü bu süre uzarsa bitki doku ölümleri nedeniyle birkaç saat içinde ölebilir. Ayrıca soğuğa dayanıklıkları türlere göre de değişiyor. Basit olarak sert yapraklı ve diğer türlere göre nispeten büyük olanların daha dayanıklı, yumuşak yapraklı ya da pembe, kırmızı renklere sahip ve minik olanların daha narin olduklarını söyleyebilirim.

Işık

Airplantlar yüksek ışığa ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle iç mekanlarda pencereden çok uzakta bulunmamalı. Dış mekanda ise direkt güneş almayan herhangi bir yer uygun. Sabah ve akşam güneşi, ayrıca kış aylarında doğrudan güneş almaları sağlıklı büyümelerine yardımcı olur. Güneş ışığı sıcak mevsimlerde mutlaka filtrelenmelidir. Yaz aylarındaki direkt güneş ışığı ve sulama bitkiyi kısa sürede öldürebilir. Bitkinin yeterli ışık almadığının göstergesi ise yaprak renklerindeki gözle görülür solukluktur. Yeşil rengin azalması bitkinin sağlıklı fotosentez yapamadığı anlamına gelir.

Nem ve Esinti

Tillandsialar nem oranı yüksek ortamları severler. Sıcak havalarda haftada bir iki kez üzerlerine su fısfıslayabilirsiniz. Unutulmaması gereken nemin sulama ile ilişkisi olmamasıdır. Yani su fısfılamak sulama yerine geçmez.

Tillandsiaların hava bitkisi olduğunu unutmamak önemlidir. Bu nedenle bulundukları ortam esintili olursa çok sağlıklı gelişirler.

Gübre

Ben sulama için akvaryum suyu kullandığımdan gübre kullanmıyorum. ¼ oranında genel kullanım için satılan sıvı gübreyi ayda bir kez suyuna karıştırabilirsiniz. Bulabilirseniz Bromeliad ailesi için hazırlanmış sıvı gübreleri kullanmanız daha faydalı olur. Bitkiyi yeni aldığınızda yerine alışana kadar gübre vermeyin. İyi bir karışım isterseniz çiçekçinize 10-15-20 değerlerinde sıvı gübre isteğinizi söyleyin.

Çoğaltma

Airplant yavrusu. www.inspiredbycharm.com

Airplant yavrusu. www.inspiredbycharm.com

Tillandsialar çok özel bir çaba gerektirmeden yavrulayarak çoğalırlar. Türe ve bakıma göre yavru sayısı farklılık göstererir. Yavruları ayırmak isterseniz yeterince büyümelerini beklemelisiniz. Yavru, annenin en az yarısı kadar büyüklüğe erişmelidir. Bir süre sonra anne zaten kendiliğinden ölür. Anne ölmeden ayırmak isterseniz anneyi bir elinize yavruyu bir elinize alıp ters yöne kıvırın ve hafifçe çekin ayrılırlar. Ayrırıken gövdeden tutmalısınız. Gövdeler dayanıklıdır kolay kolay sorun yaşamazsınız. Anneyi hemen atmayın çünkü pat diye ölmez ve bazen yeni yavrulurda verir. Solmaya devam etsede siz bakımı sürdürün.

 

Budama

Tillandsiaların tabanındaki ve çevresindeki yapraklar sık sık çürür. Bu bitkinin doğal yaşam döngüsünün bir parçasıdır. Çürüyen yapraklar kimi zaman güzel bir görünüm de sunabilir. Eğer bu hoşunuza gitmiyorsa yaprakları kesebilirsiniz. Tümüyle çürümüş olanlar zaten elinizde çektiğinizde gelir. Daha sıkı tutunanları gövdeye bağlandıkları yere en yakın yerden kesebilirsiniz.

Hastalıklar

Tillandsialar kolay kolay hasta olmazlar. Bitkiniz sağlıksızsa bunun temel nedeni sulama, esinti, ışık ve gübre de aranmalıdır. Fazla nemli, karanlık ve esintisiz ortam mantar hastalıklarına neden olabilir. Mantar genellikle bitkinin gövdesinde ortaya çıkar. İlerlerse çürüme başlar ve çoğu durumda bitkiyi kurtarmak imkansız hale gelir. Tillandsia satın alırken de gövdesini iyi inceleyin.

Sunum

Tillandsialar toprağa ihtiyaç duymadığı için birçok farklı şekilde sergilenebilir. Asmak için paslanmaz tel kullanabilirsiniz. Akvaryum silikonundan yapıştırma da yapabilirsiniz, bu bitkinin gövdesine zarar vermez. Kullandığınız malzemenin suyla tepkimeye gireceğini de unutmayın (eğer fısfıslayarak suluyorsanız). Kullanacağınız teknik biraz sizin yaratıcılığınıza kalmış. Size ilham vermesi için burada bazı resimleri toplarladım. İlk resim benim çalışmam. Daha fazlasını Ağaçsakal’ın Pinterest galerisinden takip edebilirsiniz.

 

Hava Bitkisi Çeşitleri ithal Hava Bitkisi Çeşitleri ithal Airplant Tillandsia 5-10 Cm Boyunda


Ad Soyad


Telefon Numarası


Email Adresi


Detaylar


Yalova Su Fidan © 2018 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret sistemi ile hazırlanmıştır