Kategoriler

Ceviz Fidanı Chandler Çetnır Çetlır Amerikan Cevizi 50-60 Cm

KDV Dahil: 19,00 TL

Chandler Ceviz Fidanı
 
Chandler Ceviz fidanı yabancı ırk 50-60 cm boyunda, tüplü, poşet içinde ve sertifikalı olarak satılmaktadır.
yüksek adette satın almak isteyenler çok uygun fiyat için bizi arayınız
sitemizde yazan fiyatı parakende fiyatıdır
 
SON 8 RESİM SİZİN SATIN ALACAĞINIZ CHANDLER  CEVİZ FİDANININ ORİJİNAL RESMİDİR.
son resim kışın yaprağını döktükten sonraki halidir
 
Ceviz verir halde meyve verir halde satın alıyorsunuz.
 
4x8 dikime uygundur. Bir dönüme (1000 metrekareye) 32 adet ceviz dikilir,
1000 metre rakıma kadar uygundur.
Dikeceğiniz arazi 1000 metreden yukarı ise fernor cinsi ceviz dikilir,
sertifikalı ve faturalı olarak teslim ediyoruz.
Chandler ceviz fidanı 5 yaşında 35 kilo kabuklu ceviz verir. Her sene %20 oranında artarak 7 sene sonra tam verime geçmektedir. 7 sene sonra ağaç başına 40-45 kilo kabuklu ceviz toplamanız mümkündür.
Tozlayıcısı franquett'dir 10 adet Chandler cevize 1 adet franquette dikilmesi gereklidir.
 
Dikkat bu ceviz cinsinin piyasada sahteleri satılmaktadır.
 
Güvenilir bir firmadan satın almanızı öneririz. Eğer kışın satın alıyorsanız bunu anlamak çok zor ya da imkansızdır ama yazın satın alıyorsanız bir karış boyunda Chandler ceviz fidanının üzerinde 2 adet ceviz olmalıdır. Bu cevizlere halk dilinde bodur ceviz denilmektedir. Ancak bodur ceviz dünyada yoktur. Çünkü ceviz anacının bodurlaştırıcı özelliği olan KLON ANAÇ henüz bulunamamıştır. Yerli ırk cevizlerden daha kısa boylu olduğundan dolayı bodur ceviz ismini halkımız isim olarak takmıştır. Hemen ceviz alınmaya başlanır. Çok yüksek verimlidir. Yerli ırk cevizler dalların ucunda öbek halinde 3-5 adet ceviz verirken bu cevizler gövdeden dal ucuna kadar ceviz üretirler.
 
Salkımda meyveler 1-4 lü olup ince kabuklu, az pürüzlü, oval şekilli bir ceviz çeşitidir. Kabuktan ayrılması kolaydır. Kuru ve taze ceviz olarak tüketilmeye elverişlidir. Aynı ekolojide Bilecik çeşidinden 1 hafta, Yalova çeşidinden 3 hafta sonra çiçeklenir. 100 metre rakıma kadar dikilmesi uygundur. Tomurcuklarda verim %85-90 dır. Çok verimlidir. İç beyazlık oranı %90-100 dür. Orta kuvvette büyür. Yarı dik gelişir.3. yaşında şekil budaması yapılır.
 
Ceviz Chandler (çetlır) Meyve ağırlığı 13 gr, iç oranı % 49-52 'dir. Yağ oranı % 70, protein oranı % 23 olup, kabuktan ayrılması kolaydır. İç ağırlığı 6.5-7 gr. Kuru ve taze ceviz olarak tüketilmeye elverişlidir.  Geçit kuşağına kadar olan bölgelerde ilkbahar donlarını atlatabilen bir çeşittir. 1000 mere rakıma kadar olan bölgelere dikilmesi önerilir.
 
Chandler Ceviz Fidanı Hakkında Bilgi
 
Ceviz ağacını bu kadar kıymetli kılan ise hem meyvesinden hem de yapraklarından yararlanılmasıdır. Ceviz ağacının meyvesi olan ceviz yeşil sert bir kabuk içerisinde gelişir ve bu kabuktan ayrıldığı anda içerisindeki kahverengi kabuğun olduğu iç ceviz yer alır. 
 
Omega 3 yönünden son derece zengin olan ceviz hem çocuklar hem de yaşlılar için çok önemli etkilere sahiptir. Zekâ gelişimini desteklediği bilimsel olarak kanıtlandığı için çocukların tüketmesi özellikle tavsiye edilmektedir. Cevizin içerisinde yer alan yağ asitlerinin kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi bulunmakla beraber aynı zamanda kalp atışlarını düzenlediğine de inanılmaktadır. 
 
Günümüzde pek çok ailenin büyük bir sorun olarak gördüğü hiperaktif çocukların aslında bu davranışlarının omega 3 eksikliğinden kaynaklandığı bilinmekle beraber cevizin yoğun miktarda bu yağ asidini barındırması bu durum ile mücadele eden ailelere de sınırsız kaynak sağlamaktadır. Alzheimer hastalığı ile mücadele amacı ile yapılan araştırmalarda düzenli olarak ceviz tüketen kişilerin bu hastalığa yakalanma risklerinin daha düşük olduğu belirlenmiş olmakla beraber cevizin Alzheimer hastalığına karşı koruyucu etkisi olduğuna kesin gözü ile bakılmaktadır. Bunun nedeni cevizin çok güçlü bir antioksidan kaynağı olmasıdır. Bu özelliği sinir sistemine saldıran Alzheimer hastalığına karşı cevizin vücudun direncini arttırırken hastalığın ilerleme hızını düşürmesidir.
p-912-ceviz_fidani_chandler_cetnir_cetlir_amerikan_cevizi_


Ad Soyad


Telefon Numarası


Email Adresi


Detaylar


yalovasufidan.com © 2019 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret sistemi ile hazırlanmıştır